piątek, 1 lutego 2013

Czy przystępujący do postępowania może otrzymać zwrot kosztów postępowania?



Jak wiadomo, kwestia zwrotu kosztów poniesionych w związku z postępowaniem przed Krajową Izbą Odwoławczą ma dla każdy przedsiębiorcy istotne znaczenie. Jak się jednak okazuje, o ile wykonawca, który złożył odwołanie i wygrał sprawę może liczyć na zwrot kosztów, to przystępujący w zasadzie takiego prawa nie otrzymał. Przede wszystkim zgodnie z art. 185 ust. 3 Prawa zamówień publicznych, przystępujący nie jest stroną postępowania, ale uczestnikiem. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 238), do kosztów postępowania zalicza się uzasadnione koszty stron postępowania odwoławczego – a więc nie koszty ponoszone przez uczestników postępowania, a więc przystępujących. Zgodnie z tym rozporządzeniem, zwrot kosztów przystępującemu przysługuje tylko w dwóch sytuacjach, i dotyczą one wyłącznie przystąpienia po stronie zamawiającego:
  • Jeżeli postępowanie odwoławcze zostało umorzone, a odwołujący cofnął odwołanie po otwarciu rozprawy;
  • W przypadku odrzucenia albo oddalenia odwołania jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego (a więc przystępujący), wniósł sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Jak więc widać, przystępujący otrzyma zwrot kosztów w nielicznych sytuacjach. Przed wniesieniem przystąpieniem warto więc rozważyć rachunek zysków i strat, bo może się okazać, że wniesienie przystąpienia niewiele pomoże w rozstrzygnięciu sprawy, a przystępujący nawet jeśli strona, do której przystąpił wygra, nie otrzyma poniesionych przez siebie kosztów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz