sobota, 5 stycznia 2013

Zasady zwrotu wadium wniesionego w formie gwarancji ubezpieczeniowej

Gwarancja ubezpieczeniowa zgodnie z art. 45 ust. 6 pkt. 4 Prawa zamówień publicznych jest jedną z form w jakich może zostać wniesione wadium w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Art. 46 ust. 1 Prawa zamówień publicznych stanowi, że zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza (…). Z przepisów wynika więc, że zamawiający niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej bądź po unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązany jest zwrócić gwarancję ubezpieczeniową wykonawcy który wniósł zabezpieczenie wadialne w przedmiotowej formie, o ile jego oferta nie została wybrana jako najkorzystniejsza. Zwrot wadium powinien nastąpić faktycznie, co w przypadku wadium wniesionego w formie innej niż w pieniądzu oznacza konieczność zwrotnego przekazania wykonawcy przez zamawiającego oryginału dokumentu wadialnego. A zatem Zamawiający powinien dokonać zwrotu gwarancji ubezpieczeniowej poprzez zwrotne wydanie wykonawcy oryginału złożonego przez niego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dokumentu wadialnego.

Należy przy tym wskazać, iż dla obowiązku wykonawcy w przedmiotowym zakresie bez znaczenia pozostają zawarte w złożonym przez wykonawcę dokumencie gwarancji ubezpieczeniowej postanowienia przewidujące obowiązek zwrotu gwarancji gwarantowi po upływnie terminu jej ważności bądź w przypadku pełnej realizacji roszczeń beneficjenta gwarancji, tj. wykonawcy. Powyższe postanowienie nie dotyczy bowiem obowiązku zwrotu gwarancji ubezpieczeniowej przez zamawiającego niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnienia postępowania, lecz wyłącznie sytuacji po upływie ważności (wygaśnięciu) gwarancji bądź po zaspokojeniu ewentualnych roszczeń zamawiającego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz