środa, 2 marca 2016

Wykonawca zapomina o formularzu ofertowym



Co prawda wydaje się, że formularz ofertowy to podstawowy dokument, który każdy wykonawca jest zobowiązany złożyć, a więc nie jest możliwe, aby wykonawca nie przedłożył go w ramach składania oferty – w praktyce jednak zdarza się że wykonawca nie dołączy właśnie formularza ofertowego. Takie uchybienie jest szczególnie wtedy prawdopodobne, gdy w ramach oferty wykonawca zobowiązany jest złożyć specyfikację techniczno-cenową, która może być w formie podobna do samego formularza ofertowego. Pojawia się więc oczywiście pytanie: co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, brak jest podstaw do wezwania do uzupełnienia brakującego formularza na podstawie art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych, gdyż nie jest to dokument, o którym mowa w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. poz. 231) – tak wyrok KIO 748/15.

Po drugie, należy ustalić jakie informacje powinien zawierać brakujący formularz ofertowy i jaki jest ich charakter, w tym m.in. czy takie informacje zawarte są w innych dokumentach składanych w ramach oferty. Przykładowo, według Krajowej Izby Odwoławczej, brak strony formularza ofertowego, zawierającej informacje o charakterze formalnym i porządkowym, nie skutkuje brakiem możliwości oceny zgodności oferty z treścią SIWZ, zwłaszcza, że informacje wymagane na tej stronie formularza wynikały z treści złożonych dokumentów i oświadczeń oraz mogły zostać przyjęte oraz ocenione przez zamawiającego, gdyby dokonał on całościowej analizy złożonych dokumentów, a nie skupił się jedynie na fakcie braku tej strony formularza. (KIO 113/15). O tzw. niezgodności formalnej, która nie skutkuje odrzuceniem oferty, możemy mówić, gdy oferta nie odpowiada przyjętemu przez zamawiającego szablonowi, np. nie jest sporządzana na przygotowanym przez zamawiającego formularzu ofertowym, niemniej jednak zawiera wszystkie wymagane przez zamawiającego elementy, nie ma ponumerowanych stron bądź jej strony są podpisane, a nie parafowane (KIO 950/14).
Natomiast nie mamy do czynienia z niegodnością formalną, jeśli wykonawca nie podpisał formularza ofertowego (KIO 748/15) albo gdy brak jest podstawowych danych odnoszących się do przedmiotu zamówienia (KIO 950/14). W takim przypadku brak jest podstaw zarówno do zastosowania art. 26 ust. 3 , jak art. 87 ust. 1 pkt 3 Prawa zamówień publicznych. Oferta taka podlega więc odrzuceniu.

Stan prawny: 2 marca 2016 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz