poniedziałek, 5 stycznia 2015

Harmonogram rzeczowo-finansowy



Harmonogram rzeczowo-finansowy jest dokumentem, który może budzić istotne kontrowersje co do skutków niedołączenia go do oferty. Zamawiający mają bowiem często wątpliwości czy ofertę bez harmonogramu należy odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Prawa zamówień publicznych czy też wezwać wykonawcę do jego uzupełnienia na podstawie art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych.

Z orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej wynika, że każdy stan faktyczny należy analizować odrębnie, badając jaka jest rola harmonogramu w świetle postanowień SIWZ. Może być ona dwojako ukształtowana:
- albo harmonogram i terminy w nim wskazane wykonania zamówienia są wiążące dla wykonawcy i przed, jak i po zawarciu umowy nie mogą ulec zmianie
- albo harmonogram posiada jedynie charakter orientacyjny.

Z tych względów wskazuje się, że skutki niezłożenia wraz z ofertą wymaganego harmonogramu rzeczowo-finansowego zależą od roli, jaką przypisano temu dokumentowi w SIWZ. Są dokumenty stanowiące treść oferty, czyli zobowiązanie wykonawcy do wykonania poszczególnych (określonych) etapów robót w zadeklarowanych czasookresach (terminach). Żądane są jednak również przez zamawiających dokumenty, które nie mają statusu treści oferty, posiadając jedynie charakter pomocniczy czy wstępny (wyrok KIO 188/14). Jeśli więc wykonawcy obowiązani byli podawać w harmonogramie dane dotyczące wartości i czasookresu realizacji poszczególnych etapów robót, to informacje te stanowią zobowiązanie wykonawcy do wykonania poszczególnych etapów robót o określonej wartości w tych czasookresach. Zobowiązanie to zatem stanowi treść oferty i nie może podlegać uzupełnieniu. Oferta powinna więc zostać odrzucona. 

Należy jednak podkreślić, że aby móc zastosować przepis art. 89 ust. 1 pkt 2 Prawa zamówień publicznych, treść oferty musi być sprzeczna z treścią SIWZ w taki sposób, że wyrażona wola zawarcia umowy (oferta) jest niemożliwa do zmiany czy modyfikacji z uwzględnieniem wyjątków w ustawie przewidzianych. Jeśli więc harmonogram rzeczowo-finansowy jest elementem oferty, który przed zawarciem umowy oraz w trakcie jej realizowania będzie podlegał zmianom i modyfikacjom, to nie można mu przypisać charakteru bezwzględnie obowiązującego, a z błędów w nim popełnionych wywodzić niezgodności z SIWZ, w konsekwencji odrzucając ofertę z postępowania (wyrok KIO 451/13).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz