czwartek, 18 grudnia 2014

Uchylanie się od zawarcia umowy



Jednym z przypadków, gdy zamawiający ma prawo zatrzymać wadium wraz z odsetkami jest odmowa podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie przez wykonawcę, którego oferta została wybrana (art. 46 ust. 5 pkt 1 Prawa zamówień publicznych). W związku z tym mogą się pojawić wątpliwości kiedy należy uznać, że wykonawca faktycznie nie chce zawrzeć umowy.

W orzecznictwie przyjmuje się, że za uchylanie się od zawarcia umowy należy rozumieć tylko bezpodstawną odmowę jej zawarcia przez wykonawcę, który złożył zamawiającemu oświadczenie woli wyrażające negatywne stanowisko w przedmiocie zaproszenia go przez zamawiającego do podpisania umowy – wprost lub przez zachowanie ujawniające jego wolę w sposób wystarczający (wyrok KIO 14/13).

Aby zatrzymać wadium, zamawiający musi pewność co do tego, że wykonawca faktycznie nie zamierza zawrzeć umowy: Stwierdzenie, że wykonawca, który złożył ofertę najkorzystniejszą, uchyla się od zawarcia umowy, musi być poprzedzone ustaleniem, iż ten wykonawca nie ma zamiaru zawarcia umowy i umyślnie podejmuje działania, które mają na celu niedopuszczenie do jej zawarcia. (KIO 1123/13). Uważa się także, że za uchylanie się od podpisania umowy nie powinno być uznane np. niestawiennictwo pracownika wykonawcy w siedzibie zamawiającego w celu podpisania umowy czy też zaproponowanie zmiany treści umowy (zgodnej z Pzp) koniecznej z uwagi na zmianę warunków wykonywania zamówienia. (P. Kunicki, Zamówienia Publiczne Doradca 2008/3/12-15).

Aby więc zatrzymać wadium, zamawiający powinien wezwać wykonawcę do zawarcia umowy, aby mieć pewność, że ten odmawia jej zawarcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz