wtorek, 2 grudnia 2014

Brak możliwości porównania ofert



Wykonawcy powinni składać oferty zgodne z SIWZ. Może jednak zdarzyć się, że postanowienia SIWZ są na tyle niejasne i nieprecyzyjne, że mimo iż wykonawcy stosują się do postanowień SIWZ, składają oferty nieporównywalne, np. w inny sposób obliczają cenę oferty. Przykładowo, jeden z wykonawców dokonuje wyceny na podstawie projektu budowlanego, drugi na podstawie przedmiaru robót (wyrok UZP/ZO/0-1418/05). Jeśli dopuszczalne jest poprawienie oferty w trybie art. 87 ust. 2 Prawa zamówień publicznych, możliwe jest doprowadzenie do stanu porównywalności ofert. Jeśli jednak oferty nie można poprawić, zamawiający staje przed koniecznością unieważnienia postępowania.

W  orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej wskazuje się, że skoro zamawiający opracował SIWZ w sposób na tyle nieprecyzyjny, że wykonawcy złożyli oferty zgodne z SIWZ, jednak nieporównywalne, zamawiający nie mógł odrzucić żadnej z ofert, ale nie mógł dokonać wyboru którejkolwiek z ofert. Stwierdzenie nieporównywalności ofert (jednak zgodnych z SIWZ) jest kolejną przyczyną unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 146 ust. 6 p.z.p. W sprawie tej zamawiający przewidział rozliczenia ryczałtowe wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu zamówienia. Zamawiający nie wskazał jednak w specyfikacji wzorów obliczeń lub działań matematycznych, obligujących wykonawców do zastosowana podczas obliczenia ceny ofertowej (wyrok KIO 1897/12).
 
Podsumowując, brak możliwości porównania ofert w świetle orzecznictwa stanowi podstawę do unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 146 ust. 6 Prawa zamówień publicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz