środa, 3 września 2014

Kolejna nowelizacja Prawa zamówień publicznych ! – cz. 4



Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2014 r. Sejm przyjął kolejną nowelizację Prawa zamówień publicznych. Zmiany te mają charakter istotny, znaczna ich część była zresztą od dawna postulowana przez praktyków prawa zamówień publicznych. Ustawa zmieniającą była już przedmiotem obrad Senatu, przy czym wprowadzone zmiany w dniu 7 sierpnia 2014 r. mają charakter formalny, nie ingerując w zasadniczą treść nowej ustawy.

Wśród najważniejszych zmian należy wskazać na:

8. Kryteria oceny ofert
W art. 91 ust. 2 Prawa zamówień publicznych wśród przykładowych kryteriów pozacenowych dodano aspekty środowiskowe, społeczne i innowacyjne (usunięto natomiast zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko).
Najistotniejsze jest jednak to, że dodano ust. 2a i wprowadzono obowiązek stosowania oprócz ceny innych kryteriów.
Cena może być jednym kryterium oceny ofert, jeśli przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępny oraz ma ustalone standardy jakościowe, a w przypadku zamawiających, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa zamówień publicznych, jeżeli dodatkowo wykażą w załączniku do protokołu postepowania, w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia kosztu ponoszone w całym okresie korzystania z przedmiotu zamówienia.

9. Obowiązkowe klauzule waloryzacyjne
W art. 142 Prawa zamówień publicznych dodano ust. 5, w którym przewidziano obowiązek zawarcia w umowie zawartej na okres dłuższy niż 12 miesięcy zasad wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany:
1)    stawki podatku od towarów i usług,
2)    wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
3)    zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne
- mającej wpływ ma koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.
Co istotne, pomimo iż ustawa nowelizująca ma zastosowanie do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia życie, to jeśli umowa została zawarta przed tym dniem, to każda ze stron umowy (czyli zarówno wykonawca, jak i zamawiający), będzie mogła w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów dokonujących zmian w/w zakresie zgłosić się do drugiej strony o przeprowadzenie negocjacji w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia.

10. Przygotowywanie i upowszechnianie wzorcowych dokumentów
W art. 154 pkt 10 Prawa zamówień publicznych nałożono na Prezesa Urzędu Zamówień publicznych obowiązek nie tylko upowszechniania, ale także przygotowania przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów stosowanych przy udzielaniu zamówień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz