poniedziałek, 1 lutego 2016

Jak złożyć prawidłową polisę ubezpieczeniową?



Polisa ubezpieczeniowa to bardzo często wymagany przez zamawiających dokumentów, który ma potwierdzać warunki udziału w postępowaniu w zakresie zdolności ekonomicznych i finansowych. Z § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. poz. 231) wynika, że z polisy powinno wynikać, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Wątpliwości w praktyce budzi jak bardzo przedmiot ubezpieczenia powinien być bliski przedmiotowi zamówienia. 

Przede wszystkim przyjmuje się, że zakres działalności objęty ubezpieczeniem nie musi być identyczny z zakresem zarówno przedmiotu zamówienia, jak i faktycznie prowadzonej przez wykonawcę działalności gospodarczej, ujawnionej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KIO 1456/13), przy czym powinna być z przedmiotem zamówienia w minimalnym zakresie związana (KIO 1515/13). W praktyce więc do każdego sporu należy mieć odrębne podejście, nie jest możliwe wskazanie jak daleko przedmiot objęty ubezpieczeniem może być odległy od przedmiotu zamówienia.

Jeśli wykonawca prowadzi różne rodzaje działalności, to wystarczającym jest wykazanie posiadania polisy OC, od tej działalności, do której można przypisać przedmiot zamówienia (KIO 2315/13). Nie ma więc konieczności okazywania polisy obejmującej ubezpieczenie wszystkich działalności. Wobec tego bez znaczenia pozostaje jaki przedmiot działalności wykonawcy jest ujawniony we właściwym rejestrze (KIO 1930/11). 

Liberalne podejście Krajowej Izby Odwoławczej wynika z tego, iż polisa ubezpieczeniowa nie jest przedstawiana jak zabezpieczenie należytego wykonania umowy, lecz ma stanowić dowód tego, iż wykonawca ma określoną zdolność ekonomiczną czy finansową. Jeśli natomiast zamawiający wymaga, aby wykonawca był ubezpieczony w czasie wykonywania umowy, to wtedy zasadne jest wymaganie, aby przedmiot zabezpieczenia był tożsamy z przedmiotem umowy.


Stan prawny: 1.02.2016 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz