poniedziałek, 27 października 2014

Co zrobić gdy, gdy wykonawca nie wykaże, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa?



Nowelizacja Prawa zamówień publicznych nałożyła na wykonawców obowiązek wykazywania, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa (art. 8 ust. 3 Prawa zamówień publicznych). Ustawodawca nie wskazał jednak jaki jest skutek niedopełnienia tego obowiązku – czy oferta podlega odrzuceniu czy też zamawiający uprawniony jest uznać, że zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa jest nieskuteczne.
Ponieważ zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 1 Prawa zamówień publicznych, oferta podlega odrzuceniu, gdy nie jest niezgodna z ustawą, można spotkać poglądy, że brak wykazania, że informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa powoduje, że oferta jest niezgodna z ustawą. W konsekwencji więc powinna ulec odrzuceniu. Uważam jednak, że stanowisko to jest zbyt daleko idące, i bardziej racjonalne jest przyjęcie, że wykonawca nieskutecznie zastrzegł tajemnicę przedsiębiorstwa, a więc informacje te są jawne. W razie sporu wykonawca będzie mógł zaskarżyć decyzję zamawiającego o ujawnieniu całości oferty do Krajowej Izby Odwoławczej (w przetargach powyżej progów unijnych), która ostatecznie rozstrzygnie kto ma racje: wykonawca czy zamawiający. W dużo trudniejszej sytuacji pozostają wykonawcy, którzy biorą udział w przetargach o wartości poniżej progów unijnych.
Chcąc więc uniknąć jakichkolwiek problemów w początkowym okresie obowiązywania zmienionych przepisów, to wykonawca powinien pamiętać o obowiązku wykazywania, ze zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Praktyka natomiast pokaże jaki skutek powinno mieć niedopełnienie obowiązku określonego w art. 8 ust. 3 Prawa zamówień publicznych.
Wątpliwości budzi także czy zamawiający może wezwać wykonawcę do uzupełnienia oferty, jeśli brak jest wykazania – wydaje się, że odpowiedź jest przecząca, skoro uzupełniać na podstawie art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych można tylko dokumenty podmiotowe. Zamawiający może natomiast w razie niejasności żądać wyjaśnienia treści oferty na podstawie art. 87 ust. 1 Prawa zamówień publicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz