wtorek, 11 lutego 2014

Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych 2014




W dniu 7 lutego 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie Prawa zamówień publicznych i niektórych innych ustaw. Nowelizacja dotyczy co prawda kilku przepisów, ale będzie miała istotny wpływ na zakres stosowania Prawa zamówień publicznych.

Przede wszystkim zmianie ulegnie art. 4 pkt 8 Prawa zamówień publicznych: dotychczasowy próg, poniżej którego zamawiający nie jest zobowiązany do stosowania przepisów ustawy z 14.000 euro zostanie zwiększony do 30.000 euro.

Ponadto Prawa zamówień publicznych nie będzie stosować się do usług badawczych oraz związanych z działalnością kulturalną:
a)    usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenia usług badawczych, które nie są w całości opłacane przez zamawiającego, lub z których korzyści nie przypadają wyłącznie zamawiającemu dla potrzeb jego własnej działalności;
b)    zamówień, których przedmiotem są dostawy lub usługi służące wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju, jeżeli ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Prawa zamówień publicznych;
c)    zamówień, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem zbiorów muzealnych i bibliotecznych, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności i ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Prawa zamówień publicznych.

Dodatkowo jeśli zamawiający będzie udzielał zamówień na usługi z zakresu działalności kulturalnej w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b i c Prawa zamówień publicznych, to odpowiednio nie będzie musiał ujawniać danych osobowych oraz wysokości wynagrodzenia, jeśli będzie to uzasadnione ochroną prywatności lub interesem publicznym.

Zamawiający będzie także uprawniony unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie została przewidziana odpowiednio w ogłoszeniu o zamówieniu, zaproszeniu do negocjacji lub zaproszeniu do składania ofert.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz