poniedziałek, 27 maja 2013

W jaki sposób cofnąć odwołanie?



Zgodnie z art. 187 ust. 8 Prawa zamówień publicznych, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Mogą jednak pojawić się wątpliwości w jaki sposób odwołanie można cofnąć, skoro zgodnie z art. 180 ust. 4 Prawa zamówień publicznych, samo odwołanie należy wnieść w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Co istotne, w przypadku wniesienia odwołania na piśmie, nie jest wystarczającego dla zachowania terminu wysłanie go pocztą w ostatnim dniu tego terminu; w tym dniu odwołanie powinno dotrzeć do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odnośnie zaś sposobu cofnięcia odwołania Prawo zamówień publicznych nie zawiera żadnych szczególnych postanowień. Z pomocą w tym zakresie przychodzi Krajowa Izba Odwoławcza.
Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, cofnięcie odwołania, które nie stanowi ani wniesienia odwołania, ani przystąpienia - może być również przekazane za pośrednictwem faksu, a następnie potwierdzone niezwłocznie w formie pisemnej. Za stanowiskiem tym przemawia wykładania systemowa przepisów Prawa zamówień publicznych, gdzie wyłącznie w dwóch przypadkach ustawodawca posługuje się określeniem stricte i wyłącznie pisemnej formy składania pism w toku postępowania odwoławczego: w art. 180 ust. 4 Prawa zamówień publicznych, stanowiącym o złożeniu odwołania do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej i art. 185 ust. 2 Prawa zamówień publicznych, stanowiącym o złożeniu Prezesowi Izby zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W pozostałych więc przypadkach nie jest konieczne ani zachowanie formy pisemnej ani też użycie podpisu elektronicznego. Krajowa Izba Odwoławcza uważa także, że w przypadku cofnięcia odwołania faksem jest ono skuteczne już z chwilą zawiadomienia drogą faksową o złożeniu oświadczenia woli o odpowiedniej treści.
Na marginesie należy zauważyć, że co prawda odwołanie można cofnąć aż do czasu zamknięcia rozprawy, ale jeśli nastąpi to przed otwarciem rozprawy (a więc najpóźniej na posiedzeniu poprzedzającym rozprawę), to odwołującemu zwraca się 90 % wpisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz