poniedziałek, 28 października 2013

Ryzyko utraty wadium w przypadku niewykazania wymaganego doświadczenia pomimo wezwania zamawiającego będzie utrata wadium – cz. I



Zgodnie z art. 46 ust. 4a Pzp, zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie. Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, w którym zamawiający zakwestionuje posiadane przez niego doświadczenie i zażąda nowych dokumentów może go:
a)    nie wykonać;
b)    wykonać, ale zamawiający uzna, że przedłożone dokumenty nadal nie potwierdzają spełniania warunków udziału w postępowaniu;
c)    wykonać i zamawiający uzna, że przedłożone dokumenty potwierdzają spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Oczywiście w sytuacji opisanej w pkt c zamawiający nie będzie miał żadnych podstaw do zatrzymania wadium, a więc analiza w tym zakresie jest zbędna.
Ad. a) Nieuzupełnienie dokumentów pomimo wezwania
W literaturze, jak i w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej brak jest jednoznacznego stanowiska jak rozumieć określenie ‘nie złożył dokumentów lub oświadczeń’. W przeważającej jednak części orzeczeń przyjmuje się, że tylko fizyczne nieuzupełnienie dokumentów, a więc brak złożenia jakiegokolwiek dokumentu, stanowi podstawę do zatrzymania wadium. M.in. w wyroku z dnia 30 marca 2012 r. KIO, sygn. akt KIO 561/12, zwróciła uwagę, że przepis o zatrzymaniu wadium powinien być stosowany ściśle i z rozwagą, a także z uwzględnieniem celu, dla którego został on powołany do życia w 2008 r. Tym celem było zapobieganie zmowom cenowym w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, kiedy nieuzupełnienie dokumentów na żądanie zamawiającego dawało szanse wykonawcom uczestniczącym w takiej procederze na manipulacje ważnością swoich ofert, pod kątem uzyskania zamówienia przez tego wykonawcę, który ma szanse na uzyskanie zamówienia z najwyższą ceną ofertową. Kwestią tą zajmował się także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lipca 2011 r., gdzie wskazał, kiedy trzeba podejrzewać istnienie zmowy wykonawców. Otóż w ocenie Sądu Najwyższego ze zmową mamy do czynienia w przypadku całkowitej bierności wykonawcy, gdyby umyślnie i celowo nie podporządkował się wezwaniu zamawiającego (sygn. akt II CSK 675/10). W wyrokach z dnia 30 września 2011 r. oraz z dnia 31 maja 2012 r. KIO wprost wskazała, że interpretacja instytucji zatrzymania wadium w związku z wezwaniem do uzupełnienia dokumentów w trybie art. 26 ust. 3 P.z.p. powinna być interpretowana wąsko, tzn. w sposób przyznający zamawiającemu uprawnienie do zatrzymania wadium jedynie w przypadku, gdy wykonawca w ogóle nie złoży żądanego dokumentu (sygn. akt KIO 2018/11 oraz KIO 993/12; KIO 999/12). Powyższe potwierdza wyrok z dnia 11 września 2012 r.,  w którym KIO potwierdziła, że złożenie dokumentów, które nie potwierdzają spełniania warunków udziału w postępowaniu nie wyczerpuje ustawowej przesłanki zatrzymania wadium wraz z odsetkami na podstawie art. 46 ust. 4a p.z.p. (sygn. akt KIO 1856/12).
Analiza orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, a także sądów powszechnych, prowadzi więc do wniosku, że niezłożenie żadnego dokumentu pomimo wezwania, niewątpliwie spowoduje zatrzymanie wadium. Z kolei złożenie dokumentu co do zasady nie powinno spowodować zatrzymania wadium, przy czym pojawiają się wątpliwości jak powinien zachować się zamawiający, jeżeli złożony dokument nadal nie potwierdza spełniania warunków udziału w postępowaniu przez wykonawcę – odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem kolejnego wpisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz